Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Nowe Brzesko
p.o. kierownik - Elżbieta Chuchmacz

ul. Piłsudskiego 17

32-120 Nowe Brzesko

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku:
w godz. 9.00-17.00

tel. 12 385-21-03

e-mail: biblioteka@nowe-brzesko.pl


 Zakup nowości wydawniczych do biblioteki publicznej w roku 2018

M-GBP w Nowym Brzesku w 2018 roku brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa p.n. Priorytet 1-Zakup nowości czytelniczych dla bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego programu nasza biblioteka otrzymała  kwotę 3990 zł.

Celem programu jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w ich zbiorach bibliotek publicznych. Dzięki dofinansowaniu nasza Biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o 448 woluminy. Pozyskane środki finansowe przeznaczono na zakup wydawnictw popularnonaukowych, lektur szkolnych, literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do zapoznania się z nowymi pozycjami czytelniczymi biblioteki.


Biblioteka lekiem na zimowe dni

Na długie jesienno – zimowe wieczory najlepsza jest dobra książka. Biblioteka popularyzuje książkę i czytelnictwo, służy swoją wiedzą i doświadczeniem  czytelnikom. Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku  mieści się w budynku OSP. Jest miejscem, do którego  przychodzą mieszkańcy niezależnie od wieku i preferencji czytelniczych. Jest ważnym punktem na mapie życia społeczności lokalnej.

Biblioteka zajmuje 40m² i jest skomputeryzowana. Z biblioteki korzysta ok. 730 osób (nie tylko z naszej gminy ale i sąsiednich). Większość czytelników biblioteki stanowi młodzież z trzech pobliskich szkół. W ciągu roku wypożycza się ok. 5500 książek. W 2018 roku bibliotekę odwiedziło ponad 4000 osób. Finansowana jest z budżetu Gminy Nowe Brzesko. Korzysta również z dofinansowania ,,Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa”  na zakup nowości wydawniczych z Biblioteki Narodowej. W roku 2018 łączna suma na zakup książek wyniosła 10 990,00 zł.

Na podstawie rozmów  z czytelnikami,  zostały zakupione  nowości książkowe dla różnych grup wiekowych. Zakupiono m.in.: nowe lektury, książki z dużymi literami dla osób starszych, nowości wydawnicze  jakie ukazały się w 2018 roku. Ponadto zrealizowano spotkania z dziećmi, a także spotkanie ze słynnym podróżnikiem Robertem Gądkiem. Młodzi ludzie co roku poznają pracę z książką w bibliotece, poprzez organizowanie  lekcji  bibliotecznych.

Biblioteka to miejsce gromadzenia i udostępniania społeczności lokalnej literatury polskiej i światowej, a jej zbiory stanowią dobro narodowe. Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.  To w nich szukamy myśli, które prowadzą przez życie i ułatwiają pokonywanie trudności. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku  oferuje :

  • Literaturę popularnonaukową - literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • Zbiory regionalne  - Monografia Ziemi Nowobrzeskiej, Ziemia Nowobrzeska w fotografii, wydania dotyczące historii naszej społeczności,  zbiór wszystkich wydań gazety lokalnej  oraz wycinki z prasy  dotyczące naszej gminy
  • Czasopisma bieżące
  • Za pomocą poczty elektronicznej można zapytać bibliotekarza o książkę i dokonać jej rezerwacji
  • Każdy może skorzystać z darmowego Internetu na stanowisku komputerowym oraz bezprzewodowej sieci WiFi

Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam, wchodzę.


Wszystko toczy się wokół książek

           Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku od 1993 roku mieści się w budynku OSP i stanowi ważny punkt na mapie życia lokalnej społeczności. Jest miejscem do którego przychodzą mieszkańcy z całej gminy - niezależnie od wieku oraz statusu społecznego. A swoim zasięgiem działania, obejmuje również mieszkańców gmin sąsiadujących.

Biblioteka zajmuje 40m². Jest skomputeryzowana. Z biblioteki korzysta ok. 700 osób. W ciągu jednego roku wypożycza się ponad 6700 książek. W 2017 roku  bibliotekę odwiedziło 4143 użytkowników. Wypożyczono 6987 książek.

Nowobrzeska Biblioteka finansowana jest z budżetu gminy Nowe Brzesko, lecz na zakup nowości wydawniczych korzysta również z dofinansowania „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.  W roku 2017 łączna suma na zakup książek wzniosła 10,310 zł.

Biblioteka posiada bogaty w swej różnorodności księgozbiór. W wyniku rozmów z czytelnikami na temat ich potrzeb i oczekiwań, zostały zakupione nowości książkowe dla różnych grup wiekowych, w tym aktualne, nowe lektury dla dzieci i młodzieży oraz bestsellery skierowane do miłośników wszystkich gatunków literackich. 

Biblioteka w Nowym Brzesku popularyzuje czytelnictwo, zachęca do zdobywania wiedzy, odkrywania świata, jest lokalnym przewodnikiem. Młodzi ludzie co roku poznają pracę z książką poprzez organizowane w gminnej Bibliotece lekcje, podczas których można poznać oraz zgłębić tajniki pracy bibliotekarza, a także przekonać się, że czytanie wcale nie jest trudne i nudne.

To w książkach szukamy myśli, które nadają sens i kierunek rozdziałom, które pisze samo życie.

Miejsko–Gminna  Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku oferuje :

. Literaturę popularnonaukową

. Literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych

. Zbiory regionalne (Monografia Ziemi Nowobrzeskiej, Ziemia Nowobrzeska w fotografii, wydania    dotyczące historii naszej społeczności, zbiór wszystkich wydań gazety lokalnej oraz wycinki z prasy  dotyczące naszej gminy).

. Czasopisma bieżące

. Za pomocą poczty elektronicznej można zapytać bibliotekarza o książkę i dokonać jej rezerwacji

. Każdy może skorzystać z darmowego Internetu

 

Serdecznie zapraszam

E. Chuchmacz


Przedszkolaki  z wizytą w nowobrzeskiej bibliotece

W dniu 10 października 2018 r. gminna biblioteka gościła wszystkie grupy przedszkolaków z Nowego Brzeska wraz z wychowawczyniami.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z nowym oraz ciekawym dla nich miejscem. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem i rozbudzonym zainteresowaniem przeglądały księgozbiory znajdujące się na półkach w dziale dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe, bogato ilustrowane czytanki, które z chęcią oglądały i komentowały. Obiecały, że po te śliczne książeczki przyjdą z rodzicami.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, a na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książek wraz z zaproszeniem do częstych wizyt w bibliotece.

 E. Chuchmacz


Podróżnik w Bibliotece

Nowobrzeska Biblioteka w dniu 17 kwietnia br. zorganizowała spotkanie podróżnicze i pokaz zdjęć z dalekich wypraw do Afryki dla grupy V sześciolatków oraz młodzieży gimnazjalnej z Panem Robertem Gondkiem.

Pan Robert wędruje po najwyższych górach kontynentu i jest autorem wielu magazynów podróżniczych, albumów oraz książek. Jest pasjonatem Afryki, dlatego też organizuje wyprawy na ten „czarny kontynent”. W ponad godzinnym spotkaniu z fotografią podróżniczą i egzotyczną muzyką do zdjęć, z zaciekawieniem uczestniczyła młodzież.

Spotkanie to miało na celu nauczyć młodych ludzi, by sięgając po informacje nie korzystali jedynie z zimnych ekranów telewizorów czy komputerów, ale czytali też książki, bo to w nich jest zawarta nauka o życiu, ludziach, świecie przeszłości i teraźniejszości.

Reasumując, dalekie podróże kształcą, a książka?

Książka jest najlepszym przyjacielem na nudę.

Fotorelacja na stronie


Jaką fukcję pełni biblioteka w gminie?

Biblioteka pełni bardzo ważną rolę w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie oraz regionie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku przyznaje dotację pieniężną na zakupy dla bibliotek, by umożliwić inwestowanie w nowości książkowe, co świadczy o ważności istnienia bibliotek. Biblioteka w naszej gminie ma więcej niż 70 lat i myślę, że w Nowym Brzesku nie ma człowieka, który nie był w bibliotece choćby jeden raz. Małemu dziecku biblioteka potrzebna jest, by nauczył się literek, młodemu człowiekowi do nauki, starszemu czytelnikowi dla radości wspomnień.

Kiedyś oczekiwania względem biblioteki stanowiły głównie wyobrażenie o miejscu, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii. Ale tak było w dawnych czasach. Teraz jest również miejscem, gdzie można przeczytać gazety, przeglądnąć bardzo duży zbiór kronik regionalnych, skorzystać z internetu lub prelekcji. Bibioteka w Nowym Brzesku jest azylem, miejscem do którego wstęp jest bezpłatny, gdzie można przyjść i bez tłumaczeń spędzić czas. W roku 2017 odnotowano 684 czytelników, a wypożyczonych książek - 6200 sztuk. Są też czytelnicy z sąsiednich gmin, takich jak Koszyce, Proszowice, Drwinia, Igołomia-Wawrzeńczyce. Zachęcam mieszkańców naszej gminy oraz mieszkańców gmin sąsiadujących, do odwiedzenia biblioteki.

Czytelnia otwarta jest dla każdego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszam.


Pluszowe Misie w Bibliotece

25 listopada  na całym świecie mają swoje święto Pluszowe Misie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie od 1902 roku. Dzieciom miś nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży, kolegą w chorobie. Tak więc dzieci klasy zerówkowej grupa V z wychowawcą przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, by podzielić się historią swoich ukochanych pluszaków i przekonać się jak wiele misiów jest bohaterami powieści, bajek i filmów.

Dzieci wysłuchały wierszyków o misiach, piosenek, a nawet śpiewały razem ze swoimi przytulankami. Mam nadzieję, że dzieciom ta radość i ten uśmiech pozostanie na bardzo długo. Na koniec tego wyjątkowego dnia zostały wręczone dyplomy ,,Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Do zobaczenia za rok w bibliotece.