Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Nowe Brzesko
p.o. kierownik - Elżbieta Chuchmacz

ul. Piłsudskiego 17

32-120 Nowe Brzesko

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku:
w godz. 9.00-17.00

tel. 12 385-21-03

e-mail: biblioteka@nowe-brzesko.pl


Wszystko toczy się wokół książek.

           Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku od 1993 roku mieści się w budynku OSP i stanowi ważny punkt na mapie życia lokalnej społeczności. Jest miejscem do którego przychodzą mieszkańcy z całej gminy - niezależnie od wieku oraz statusu społecznego. A swoim zasięgiem działania, obejmuje również mieszkańców gmin sąsiadujących.

Biblioteka zajmuje 40m². Jest skomputeryzowana. Z biblioteki korzysta ok. 700 osób. W ciągu jednego roku wypożycza się ponad 6700 książek. W 2017 roku  bibliotekę odwiedziło 4143 użytkowników. Wypożyczono 6987 książek.

Nowobrzeska Biblioteka finansowana jest z budżetu gminy Nowe Brzesko, lecz na zakup nowości wydawniczych korzysta również z dofinansowania „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.  W roku 2017 łączna suma na zakup książek wzniosła 10,310 zł.

Biblioteka posiada bogaty w swej różnorodności księgozbiór. W wyniku rozmów z czytelnikami na temat ich potrzeb i oczekiwań, zostały zakupione nowości książkowe dla różnych grup wiekowych, w tym aktualne, nowe lektury dla dzieci i młodzieży oraz bestsellery skierowane do miłośników wszystkich gatunków literackich. 

Biblioteka w Nowym Brzesku popularyzuje czytelnictwo, zachęca do zdobywania wiedzy, odkrywania świata, jest lokalnym przewodnikiem. Młodzi ludzie co roku poznają pracę z książką poprzez organizowane w gminnej Bibliotece lekcje, podczas których można poznać oraz zgłębić tajniki pracy bibliotekarza, a także przekonać się, że czytanie wcale nie jest trudne i nudne.

To w książkach szukamy myśli, które nadają sens i kierunek rozdziałom, które pisze samo życie.

Miejsko–Gminna  Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku oferuje :

. Literaturę popularnonaukową

. Literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych

. Zbiory regionalne (Monografia Ziemi Nowobrzeskiej, Ziemia Nowobrzeska w fotografii, wydania    dotyczące historii naszej społeczności, zbiór wszystkich wydań gazety lokalnej oraz wycinki z prasy  dotyczące naszej gminy).

. Czasopisma bieżące

. Za pomocą poczty elektronicznej można zapytać bibliotekarza o książkę i dokonać jej rezerwacji

. Każdy może skorzystać z darmowego Internetu

 

Serdecznie zapraszam

E. Chuchmacz


Przedszkolaki  z wizytą w nowobrzeskiej bibliotece

W dniu 10 października 2018 r. gminna biblioteka gościła wszystkie grupy przedszkolaków z Nowego Brzeska wraz z wychowawczyniami.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z nowym oraz ciekawym dla nich miejscem. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem i rozbudzonym zainteresowaniem przeglądały księgozbiory znajdujące się na półkach w dziale dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe, bogato ilustrowane czytanki, które z chęcią oglądały i komentowały. Obiecały, że po te śliczne książeczki przyjdą z rodzicami.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, a na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książek wraz z zaproszeniem do częstych wizyt w bibliotece.

 E. Chuchmacz


Podróżnik w Bibliotece

Nowobrzeska Biblioteka w dniu 17 kwietnia br. zorganizowała spotkanie podróżnicze i pokaz zdjęć z dalekich wypraw do Afryki dla grupy V sześciolatków oraz młodzieży gimnazjalnej z Panem Robertem Gondkiem.

Pan Robert wędruje po najwyższych górach kontynentu i jest autorem wielu magazynów podróżniczych, albumów oraz książek. Jest pasjonatem Afryki, dlatego też organizuje wyprawy na ten „czarny kontynent”. W ponad godzinnym spotkaniu z fotografią podróżniczą i egzotyczną muzyką do zdjęć, z zaciekawieniem uczestniczyła młodzież.

Spotkanie to miało na celu nauczyć młodych ludzi, by sięgając po informacje nie korzystali jedynie z zimnych ekranów telewizorów czy komputerów, ale czytali też książki, bo to w nich jest zawarta nauka o życiu, ludziach, świecie przeszłości i teraźniejszości.

Reasumując, dalekie podróże kształcą, a książka?

Książka jest najlepszym przyjacielem na nudę.

Fotorelacja na stronie


Jaką fukcję pełni biblioteka w gminie?

Biblioteka pełni bardzo ważną rolę w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie oraz regionie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku przyznaje dotację pieniężną na zakupy dla bibliotek, by umożliwić inwestowanie w nowości książkowe, co świadczy o ważności istnienia bibliotek. Biblioteka w naszej gminie ma więcej niż 70 lat i myślę, że w Nowym Brzesku nie ma człowieka, który nie był w bibliotece choćby jeden raz. Małemu dziecku biblioteka potrzebna jest, by nauczył się literek, młodemu człowiekowi do nauki, starszemu czytelnikowi dla radości wspomnień.

Kiedyś oczekiwania względem biblioteki stanowiły głównie wyobrażenie o miejscu, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii. Ale tak było w dawnych czasach. Teraz jest również miejscem, gdzie można przeczytać gazety, przeglądnąć bardzo duży zbiór kronik regionalnych, skorzystać z internetu lub prelekcji. Bibioteka w Nowym Brzesku jest azylem, miejscem do którego wstęp jest bezpłatny, gdzie można przyjść i bez tłumaczeń spędzić czas. W roku 2017 odnotowano 684 czytelników, a wypożyczonych książek - 6200 sztuk. Są też czytelnicy z sąsiednich gmin, takich jak Koszyce, Proszowice, Drwinia, Igołomia-Wawrzeńczyce. Zachęcam mieszkańców naszej gminy oraz mieszkańców gmin sąsiadujących, do odwiedzenia biblioteki.

Czytelnia otwarta jest dla każdego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszam.


Pluszowe Misie w Bibliotece

25 listopada  na całym świecie mają swoje święto Pluszowe Misie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie od 1902 roku. Dzieciom miś nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży, kolegą w chorobie. Tak więc dzieci klasy zerówkowej grupa V z wychowawcą przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, by podzielić się historią swoich ukochanych pluszaków i przekonać się jak wiele misiów jest bohaterami powieści, bajek i filmów.

Dzieci wysłuchały wierszyków o misiach, piosenek, a nawet śpiewały razem ze swoimi przytulankami. Mam nadzieję, że dzieciom ta radość i ten uśmiech pozostanie na bardzo długo. Na koniec tego wyjątkowego dnia zostały wręczone dyplomy ,,Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Do zobaczenia za rok w bibliotece.