Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Nowe Brzesko
p.o. kierownik - Elżbieta Chuchmacz

ul. Piłsudskiego 17

32-120 Nowe Brzesko

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku:
w godz. 9.00-17.00

tel. 12 385-21-03

e-mail: biblioteka@nowe-brzesko.pl


Podróżnik w Bibliotece

Nowobrzeska Biblioteka w dniu 17 kwietnia br. zorganizowała spotkanie podróżnicze i pokaz zdjęć z dalekich wypraw do Afryki dla grupy V sześciolatków oraz młodzieży gimnazjalnej z Panem Robertem Gondkiem.

Pan Robert wędruje po najwyższych górach kontynentu i jest autorem wielu magazynów podróżniczych, albumów oraz książek. Jest pasjonatem Afryki, dlatego też organizuje wyprawy na ten „czarny kontynent”. W ponad godzinnym spotkaniu z fotografią podróżniczą i egzotyczną muzyką do zdjęć, z zaciekawieniem uczestniczyła młodzież.

Spotkanie to miało na celu nauczyć młodych ludzi, by sięgając po informacje nie korzystali jedynie z zimnych ekranów telewizorów czy komputerów, ale czytali też książki, bo to w nich jest zawarta nauka o życiu, ludziach, świecie przeszłości i teraźniejszości.

Reasumując, dalekie podróże kształcą, a książka?

Książka jest najlepszym przyjacielem na nudę.

Fotorelacja na stronie


Jaką fukcję pełni biblioteka w gminie?

Biblioteka pełni bardzo ważną rolę w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie oraz regionie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku przyznaje dotację pieniężną na zakupy dla bibliotek, by umożliwić inwestowanie w nowości książkowe, co świadczy o ważności istnienia bibliotek. Biblioteka w naszej gminie ma więcej niż 70 lat i myślę, że w Nowym Brzesku nie ma człowieka, który nie był w bibliotece choćby jeden raz. Małemu dziecku biblioteka potrzebna jest, by nauczył się literek, młodemu człowiekowi do nauki, starszemu czytelnikowi dla radości wspomnień.

Kiedyś oczekiwania względem biblioteki stanowiły głównie wyobrażenie o miejscu, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii. Ale tak było w dawnych czasach. Teraz jest również miejscem, gdzie można przeczytać gazety, przeglądnąć bardzo duży zbiór kronik regionalnych, skorzystać z internetu lub prelekcji. Bibioteka w Nowym Brzesku jest azylem, miejscem do którego wstęp jest bezpłatny, gdzie można przyjść i bez tłumaczeń spędzić czas. W roku 2017 odnotowano 684 czytelników, a wypożyczonych książek - 6200 sztuk. Są też czytelnicy z sąsiednich gmin, takich jak Koszyce, Proszowice, Drwinia, Igołomia-Wawrzeńczyce. Zachęcam mieszkańców naszej gminy oraz mieszkańców gmin sąsiadujących, do odwiedzenia biblioteki.

Czytelnia otwarta jest dla każdego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszam.


Pluszowe Misie w Bibliotece

25 listopada  na całym świecie mają swoje święto Pluszowe Misie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie od 1902 roku. Dzieciom miś nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży, kolegą w chorobie. Tak więc dzieci klasy zerówkowej grupa V z wychowawcą przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, by podzielić się historią swoich ukochanych pluszaków i przekonać się jak wiele misiów jest bohaterami powieści, bajek i filmów.

Dzieci wysłuchały wierszyków o misiach, piosenek, a nawet śpiewały razem ze swoimi przytulankami. Mam nadzieję, że dzieciom ta radość i ten uśmiech pozostanie na bardzo długo. Na koniec tego wyjątkowego dnia zostały wręczone dyplomy ,,Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Do zobaczenia za rok w bibliotece.