Jak w wielu miejscach w Polsce, tak i w Gminie Nowe Brzesko obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja.

Gminne obchody rozpoczęły się w uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojcyzny o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Nowym Brzesku, którą odprawił z patriotycznym kazaniem proboszcz ks. Benon Olejnik. Druga Msza Święta odbyła się o godz. 10.30 w Kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sierosławicach, gdzie Mszę Świętą odprawił i wygłosił patriotyczne kazanie proboszcz ks. Zbigniew Janiczek.  

Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów pod Dębem Katyńskim oraz przed obeliskiem upamiętniający Powstanie Lipcowe 1944 r. w Nowym Brzesku. 

Dalsza część uroczystości odbyła się Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku. Nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Sierosławicach przygotowali inscenizację patriotyczno-historyczną. W jej trakcie można było wysłuchać pieśni patriotycznych, a podczas występów przygotowanych przez dzieci przenieść się do czasów, kiedy uchwalano Konstytucje 3 Maja. 

Symboliczne wiązanki kwiatów zostały złożone również:

  • pod pomnikiem bohaterów Powstania Lipcowego 1944 r., który znajduje się przy Sanktuarium Maryjnym w Hebdowie; 
  • pod odnowionym krzyżem z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, który znajduje się obok remizy OSP w Hebdowie; 
  • pod tablicą upamiętniającą bohatera narodowego Jana Henryka Dąbrowskiego, która znajduje się w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Sierosławicach.

Dziękujemy mieszkańcom, uczestnikom przemarszu pocztów sztandarowych oraz nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Sierosławicach za udział w uroczystości. Konstytucja 3 maja uchodzi w polskiej tradycji historycznej za jedno z najdonioślejszych osiągnięć rodzimego systemu parlamentarnego. Dziękujemy Wam, że w tak piękny sposób uczciliśmy razem narodowe święto.

Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko 

Krzysztof Madejski 

Przewodniczący Rady Miejskiej Nowe Brzesko 

Jan Polak 


fot. Małgorzata Krosta / Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku