28 września 2020 r. odbyło się ślubowanie klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Mniszowie.

„Pasowania nadszedł czas

będzie uczniem każdy z Nas.

Z tej okazji przyrzekamy

że się bardzo postaramy…”

Tegoroczne ślubowanie pierwszaków miało niezwykły charakter nie tylko ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

28  września 2020 r. od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie  klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, piękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment najważniejszy dla pierwszoklasistów - na sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość ślubowania. Pani wychowawczyni klasy I Aneta Więcek powitała gorąco wszystkich zebranych na dzisiejszej uroczystości i  oddała głos prowadzącym Alexandrowi i Eryce, którzy jeszcze raz szczegółowo powitali zaproszonych gości: Pana Jana Czerwca - Kierownika Miejsko - Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, panią dyrektor Renatę Regnowską, nauczycieli,  rodziców, uczniów i szczególnie serdecznie klasę pierwszą. Uczniowie zapewnili swoich młodszych kolegów i koleżanki, że zawsze mogą na nich liczyć , służą im pomocą , uśmiechem i dobrym słowem.

Na początku dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły, pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor  dokonał symbolicznego pasowania na ucznia słowami: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Mniszowie" -  dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Od tej chwili stali się prawdziwymi uczniami ze wszystkim przywilejami i obowiązkami uczniowskimi. Wszyscy uczniowie klasy pierwsze zobowiązali się być pilnymi w nauce i wzorowymi w zachowaniu.

W ostatniej części uroczystości było mnóstwo życzeń i prezentów od starszych kolegów i koleżanek z klas III i VIII. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście, rodzice. - Wszystkim uczniom życzę, abyście znaleźli tutaj przyjazną atmosferę, życzę powodzenia w szkole, zapału do nauki, wiary we własne możliwości i wielu sukcesów – mówiła pani dyrektor Renata Regnowska. Od  swojej wychowawczyni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i zakładki do książki.

Rodzice zorganizowali ”słodkie” przyjęcie dla swoich pociech, podczas którego dla dzieci  niespodzianką był wspaniały tort imitujący tablice szkolną, kolorowe kredy z imieniem każdego dziecka (dla pani biała kreda do pisania).

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.

Wszystkim uczniom , którzy reprezentowali swoje klasy i włączyli się w dzisiejszą uroczystość bardzo dziękują uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią .   

Aneta Więcek – wychowawczyni klasy I


Poniżej w galerii zostały zamieszczone zdjęcia, które przedstawiają:

  • uczniów i rodziców klasy I, zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów klasy III , oraz przedstawicieli klasy VI, VII i VIII.
  • dekorację: na pierwszej tablicy przypięty napis „Ślubowanie”, pod spodem widnieją kolorowe buźki symbolizujące uczniów klasy I, kolorowe kredki wykonane z brystolu, na drugiej tablicy zawieszony jest biało czerwony materiał na nim znajduje się godło i kwiaty w biało-czerwonych barwach.