Proszowiccy policjanci ostrzegają przez osobami próbującymi wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na córkę/syna” oraz „na policjanta”.

APEL KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W PROSZOWICACH

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodami "na wnuczka", "na córkę/syna" czy "na policjanta". Schemat wygląda następująco: Do starszej osoby dzwoni oszust podający się za członka rodziny. Informuje, iż osoba najbliższa spowodowała śmiertelny wypadek i aby odzyskał wolność, wychodząc z aresztu, konieczna jest wpłata kaucji. Oszust prosi osobę o przekazanie wskazanej kwoty pieniędzy osobie, która się do niej zgłosi, bądź pozostawienie gotówki w umówionym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa. Policja apeluje, by nie podejmować żadnych pochopnych decyzji, zadzwonić do zaufanej osoby z rodziny lub bliskich; zachować szczególną ostrożność. Podkreślamy, aby o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformować Policję dzwoniąc na nr 112. 


Nie po raz pierwszy za pośrednictwem strony internetowej KPP Proszowice oraz podczas prowadzonych od wielu lat działań profilaktycznych skierowanych szczególnie do osób w podeszłym wieku uświadamiamy o zagrożeniach związanych z tego rodzaju przestępstwami. Podczas spotkań radzimy mieszkańcom naszego powiatu w jaki sposób powinni się zachować, aby nie paść ofiarą oszusta.

2 września br. do Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach wpłynęło 20 zgłoszeń od osób do których dzwonili oszuści podając się za członków rodziny, bądź funkcjonariuszy policji.  Niestety jedna osoba – 72 letnia mieszkanka gminy Proszowice padła ofiarą oszusta. Kobieta odebrała telefon (stacjonarny) od „ córki”, która miała spowodować wypadek w którym zginęła osoba i aby uniknąć kary więzienia potrzebne są pieniądze. Seniorka przekazała oszustom gotówkę w kwocie 1500 zł.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań.

  • Nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które masz w domu lub ile przechowujesz na koncie i w którym banku. Nie wypłacaj z banku wszystkich oszczędności.

  • Zadzwoń do kogoś z rodziny i ustal, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

  • Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • Pamiętaj o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

  • W sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

  • Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

  • Zachowaj czujność i w miarę możliwości zadzwoń z innego telefonu na numer alarmowy 112 lub 997 informując o swoich podejrzeniach.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach