upamiętniającej Wielkiego Rodaka i Mieszkańca Sierosławic gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

W dniu 2 sierpnia 2020 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sierosławicach w Gminie Nowe Brzesko odprawiona została uroczysta Msza Święta w piątą rocznicę odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej Wielkiego Rodaka i Mieszkańca Sierosławic gen. Jana Henryka Dąbrowskiego twórcę Legionów Polskich we Włoszech.

Uroczystościom kościelnym przewodniczył Jego Eminencja ks. bp dr Jan Piotrowski – Ordynariusz Diecezji Kieleckiej oraz koncelebransi ks. kan. dr Jan Zwierzchowski – Dziekan dekanatu proszowickiego, ks. kan. mgr Piotr Szpejewski i ks. Zbigniew Janiczek ze zgromadzenia Ojców Pijarów – proboszcz tutejszej parafii.

W uroczystościach z udziałem obu pocztów sztandarowych OSP w Śmiłowicach brali


udział Radni Powiatowy Krzysztof Ciesielski i Stanisław Mierzwa, Jan Polak – Przewodniczący Rady Miejskiej Nowe Brzesko, Radny Kamil Kłoda, Krzysztof Madejski – Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko oraz Pan Stanisław Maślanka – autor i pomysłodawca projektu tablicy.

W asyście honorowej żołnierzy I Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina kwiaty złożyli Panowie Krzysztof Ciesielski oraz Krzysztof Madejski.

dr inż. Jan Czerwiec

uzupełnienie:

 

Uroczystość w Sierosławicach była 1 z 8, które odbyły się w dniu urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (2 sierpnia 2020 r.) w całej Polsce w miejscowościach, w których wznoszą się pomniki lub tablice pamiątkowe ku czci gen. J.H. Dąbrowskiego, tj. na Pomorzu (we wsi Narkowy pod Tczewem), na Kujawach (w Bydgoszczy), w Wielkopolsce (we wsi Winna Góra obok Poznania), na Mazowszu (we wsi Pilaszków obok Warszawy) i w Małopolsce (w Biłgoraju, we wsi Jedlnia koło Radomia, we wsi Pierzchowiec koło Krakowa i we wsi Sierosławice).
Wszystkich 8 uroczystości zostało zorganizowanych w celu oddania czci dla gen. J.H. Dąbrowskiego a także w celu symbolicznego nawiązania do takich samych skromnych uroczystości patriotyczno-religijnych ku czci gen. J. H. Dąbrowskiego, które w 1949 r. zorganizował ksiądz wikary Karol Wojtyła (1920-2005) przed pomnikiem upamiętniającym urodzenie się 2 sierpnia 1755 r. generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowcu w parafii Niegowić.
Inicjatorem zorganizowania 8 ww. uroczystości jest Adam W. Gorycki - miłośnik i badacz historii Księstwa Warszawskiego oraz działacz społeczny z Kielc, który w tym roku odkrył i zbadał i wyciągnął na światło dzienne nieznane dotąd, ww. skromne uroczystości ku czci gen. J.H. Dąbrowskiego zorganizowane w 1949 r. przez księdza Karola Wojtyłę w Pierzchowcu, o których do tej pory nie wiedział żaden biograf papieski ( WIĘCEJ NA TEN TEMAT: http://www.nowe-brzesko.pl/pl/206/7981/spotkania-z-ksiedzem-karolem-wojtyla-pod-pomnikiem-gen-jana-henryka-dabrowskiego.html ).
Podczas wszystkich ww. 8 uroczystości w Polsce, symbolicznym nawiązaniem do uroczystości zorganizowanych w 1949 r. przez księdza Wojtyłę przed pomnikiem gen. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowcu, były flagi papieskie (biało-żółte) ustawione wraz z flagami polskimi (biało-czerwonymi) obok pomników gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

dr inż. Jan Czerwiec

Materiał w Dzienniku Polskim

Biografia Jana Henryka Dąbrowskiego