9 stycznia 2020 roku Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Rejon Proszowice zorganizował dla swoich członków doroczną zabawę karnawałową, która miała miejsce w domu weselnym "Zielone Wzgórze" w miejscowości Zielona, gmina Koniusza.

Na to spotkanie zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z Mniszowa.

Uczniowie w przygotowanej inscenizacji przywołali wszystkim zebranym atmosferę minionych Świąt Bożego Narodzenia - mogliśmy jeszcze raz poczuć świąteczny nastrój.  Nawiązali w recytowanych utworach i śpiewach  do ważnych symboli kojarzonych ze świętami:  magii kolacji wigilijnej i wieczorem wigilijnego, a także zapachu i niezwykłości świątecznej choinki.  Recytowane  wiersze były przeplatane  kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez uczniów naszej szkoły, którzy jednocześnie koncertowali na różnych instrumentach. W końcowej części uroczystości  uczniowie złożyli życzenia noworoczne dla wszystkich zgromadzonych gości.

Warto podkreślić, że program artystyczny  naszych uczniów spotkał się z miłym przyjęciem, a wszyscy zgromadzeni przez godzinę  z ogromną uwagą i zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych utworów. Można zaryzykować stwierdzenie, że  seniorzy byli pod dużym wrażeniem. Zebrani podziękowali uczniom za występ  gromkimi brawami oraz słodyczami. Trzeba nadmienić, że nasza szkoła bardzo ceni sobie współpracę ze Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Rejonu Proszowic i Nowego Brzeska, a  to spotkanie   było  już kolejnym dla tak dostojnej widowni. 

W zakończeniu  należy zaznaczyć, że cały proces przygotowywania się uczniów naszej szkoły do tej uroczystości, zapamiętywanie i recytowanie przeróżnych, ujmujących tekstów, a także opanowanie gry na instrumentach muzycznych, po to by wdzięcznie zaprezentować te utwory    ludziom starszym,  wszystko to dla całej naszej społeczności uczniowskiej stanowiło  swoistą lekcją wychowawczą, uczącą empatii, tolerancji i otwartości na potrzeby innych osób a także zbliżeniem pokoleń. 

W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy II, III, V, VII i VIII wraz z opiekunami:  Bronisławą Błażewicz-Oraczewską, Renatą Regnowską, Joanną Szlęk, Joanną Patoła oraz Pawłem Gajdą.

Renata Regnowska