Żaden rolnik nie straci ani złotówki dopłat. Dopilnujemy, by wszyscy zdążyli złożyć wnioski w terminie. Dzwonimy, oferujemy pomoc, pojedziemy w razie potrzeby do gmin. Zawieszamy też kontrole na miejscu na zalanych terenach.

W obliczu dramatu wielu rolników, których domy i uprawy są zalewane i podtapiane, dyrekcja małopolskiej ARiMR podjęła decyzję o wszczęciu działań umożliwiających dopełnienie formalności wszystkim rodzinom, którym należą się dopłaty, a jeszcze nie zdążyły o nie zawnioskować. Termin ubiegania się o dopłaty mija już w przyszły piątek, 31 maja, czasu jest zatem już niewiele. W dramatycznej sytuacji mieszkańcom zalanych obszarów przyda się każda złotówka. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, by rolnicy mieli z powodu tej klęski wypłacane mniej pieniędzy z powodu sankcji za niedotrzymanie terminu. 

Pracownicy ARiMR od wczoraj wykonują telefony do rolników z pytaniem, jak mogą pomóc w złożeniu wniosku. Rozważamy pełnienie dyżurów w gminach, by rolnicy nie musieli oddalać się od swych domów. Prosimy o zgłaszanie w naszych placówkach potrzeb w tym zakresie. Będziemy do państwa dyspozycji.

W trakcie kontaktów z rolnikami pracownicy Agencji, oprócz pomocy przy wypełnianiu wniosków obszarowych, informują także o możliwości zgłoszenia przypadków wystąpienia: „siły wyższej” i „nadzwyczajnych okoliczności”. Takie zgłoszenie gwarantuje m.in. zachowanie prawa do pomocy w odniesieniu do obszaru lub zwierząt, które były kwalifikowane do dopłat w chwili wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Pracownicy przekazują tez informacje a także o skutkach ich zgłoszenia, potrzebnych dokumentów wraz ze wskazaniem terminów.

tekst: ARiMR