5 października 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mniszowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w „odblaskowym” happeningu. Było to kolejne działanie w ramach IX edycji konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

 


Już przed ósmą rano zgromadzili się na Rynku w Nowym Brzesku przy drodze krajowej nr 79 Kraków – Sandomierz. Ubrani w kamizelki odblaskowe i niosąc transparenty wzbudzali niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców naszej gminy. Widząc tak wielobarwny korowód wielu kierowców aż trąbiło z wrażenia i uznania... Wielką radość sprawiały uczniom klaksony przejeżdżających samochodów, które niejako włączały się do naszej akcji.

Punktem docelowym marszu był Urząd Gminy i Miasta w Nowym Brzesku, gdzie wszystkich uczestników, zebranych przed budynkiem, przywitał w zastępstwie burmistrza Pan Jacek Zawartka. Wyraził on swoje uznanie dla uczniów oraz nauczycieli, którzy podejmują niemały trud, aby promować noszenie odblasków. Wspomniał też o wielkich sukcesach Szkoły Podstawowej w Mniszowie w małopolskim konkursie i o uzyskiwaniu wysokich miejsc
w każdej edycji. Na ręce zastępcy burmistrza przekazano plakat ze zdjęciami oraz informacjami o działaniach i osiągnięciach w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Następnie dwie uczennice udały się do urzędu gminy, aby rozdać odblaskowe zawieszki i ulotki  zawierające porady dla pieszych i kierowców. W happeningu uczestniczyli też policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Pan Paweł Burda oraz Pan Piotr Kulisa.

Przez całą drogę towarzyszyła mam piękna piosenka ułożona przez Panią Elżbietę Janik, która zachęcała do noszenia odblasków oraz przypominała o niektórych podjętych działaniach.

Odblaskowy happening” miał charakter lokalnej kampanii wzmacniającej bezpieczeństwo na drodze oraz promocję noszenia odblasków.  Podjęte przez szkołę działanie ma zwrócić uwagę  dzieci, ich rodziców oraz innych pieszych na problem zagrożeń na drodze. Jednocześnie ma na celu podniesienie świadomości oraz zmianę postaw i zachowań na drodze na właściwe, bezpieczne  i partnerskie. Mamy również nadzieję, że mijający nas kierowcy zapamiętają tę akcję i w większym stopniu będą zwracać uwagę na pieszych uczestników ruchu drogowego.

Irena Koral