10 kwietnia kojarzy nam się dziś głównie z 8 już rocznicą katastrofy smoleńskiej. Tego dnia wspominamy również tragiczny los żołnierzy, którzy zginęli w Lesie Katyńskim. Mowa tu o Zbrodni Katyńskiej, gdzie Związek Radziecki dokonał masowych mordów poprzez strzał w tył głowy na oficerach Wojska Polskiego. Zbrodni dokonano na rozkaz Józefa Stalina 10 kwietnia 1940 roku.

W dniu 10 kwietnia br. w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom” w grupie wiekowej Szkół Podstawowych oraz Szkół Gimnazjalnych. Po części konkursowej uczniowie wraz z reprezentacją władz gminy udali się pod „Dęb Katyński” znajdujący się na Starym Rynku w Nowym Brzesku aby oddać hołd ofiarom w 8 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. 

Pan Burmistrz Jan Chojka oraz druh Józef Krosta Prezes OSP Hebdów przypomnieli zebranym uczniom, że w katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób. Wśród nich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz inni wielcy patrioci: parlamentarzyści, biskupi, generałowie, urzędnicy państwowi,  członkowie rodzin katyńskich.  Wszyscy zebrani pod pomnikiem minutą ciszy uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Zbrodni Katyńskiej.

Wśród ofiar katastrofy znaleźli się Przyjaciele Ziemi Nowobrzeskiej:

  • POSEŁ WIESŁAW WODA - od roku 2009 z tytułem PRZYJACIEL ZIEMI NOWOBRZESKIEJ. Syn Tarnowskiej Ziemi, polityk, urzędnik państwowy, inżynier rolnik, poseł. Oddany przyjaciel strażaków.
     
  • OJCIEC JÓZEF JONIEC ZAKONNIK - współbrat Zakonu Pijarów. Był organizatorem wielu imprez i programów edukacyjnych m.in. "Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży", programu "Moja Mała Ojczyzna". Głosiciel prawdy religii w latach osiemdziesiątych XX wieku w Sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej.

Przypominamy, że 8 kwietnia 2016 roku w Nowym Brzesku odbyła się podniosła uroczystość posadzenia „Dębu katyńskiego”, upamiętniającego postać podporucznika Maksymiliana Trzepałkę.

PODPORUCZNIK MAKSYMILIAN TRZEPAŁKA - syn Tomasza i Marii, urodził się  26 września 1905 roku w Nowym Brzesku. Miał braci, lekarza Waleriana Trzepałkę i Jana, którego córką była nieżyjąca już mgr Jadwiga Trzepałka, powszechnie znana mieszkańcom Nowego Brzeska, bowiem kierowała apteką na ulicy Lubelskiej. Siostry Maksymiliana to Leokadia, po mężu Salawa i Urszula – z której potomkami udało się nawiązać kontakt i byli obecni na uroczystości.  Urszula wyszła za mąż za Feliksa Kwiatka. Mieli  synów Stanisława i Jakuba oraz córkę Danutę Sławińską.