11 listopada 2017 o godzinie 9.00 w Zespole Przedszkolno-Szkolnym rozpoczęły się Gminne Obchody Święta Niepodległości. Po krótkim powitaniu Gości przez Uczniów, uroczyste świętowanie otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko Jan Chojka.

Pan Burmistrz także powitał Zebranych. Podkreślił, że w jedności Obywateli jest duża siła, której nam potrzeba, aby zmieniać przyszłość naszej „małej” i „dużej” Ojczyzny. Dodał, że znajdujemy się  u progu 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rok 2018 będzie ogłoszony przez Radę Gminy i Miasta „ Rokiem Jubileuszowym”.

Następnie rozpoczęła się akademia poświęcona uczczeniu 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Została przedstawiona inscenizacja w wykonaniu Uczniów Zespołu Przedszkolno-Szkolnego.

W otoczeniu barw biało-czerwonych rozpoczęła się niezwykła lekcja historii.  Uczniowie podkreślili, żeby 11 Listopada: „ Przez szacunek dla przeszłości, (…) na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości”. Pięknie zabrzmiała „ Modlitwa za Polskę” umieszczona w cichych nutkach koncertu fortepianowego  e – mol op. 11 Chopina.

Wzruszająca rola Uczennicy wcielającej się w postać Polski oraz wyjątkowo sugestywne role Zaborców i Żołnierzy polskich pokazały losy naszej Ojczyzny od momentu świetności przez zabory, powstania  i  I wojnę światową, aż po Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku.

Podkreślony został patriotyzm wielu pokoleń Polaków oraz ich wola walki o wolność Ojczyzny, a także wkład mieszkańców Ziemi Nowobrzeskiej w odzyskanie wolności przez nasz kraj.

Piękna recytacja fragmentów wierszy , opowieści Prowadzących, wykonanie pieśni patriotycznych oraz przedstawienie losów Polski wywołały u Widzów „ łezkę w oku”.  Uroku całemu występowi dodawały odpowiednie stroje i patriotyczna dekoracja z wykorzystaniem symboli narodowych.

Po akademii przed budynkiem Zespołu Przedszkolno-Szkolnego odbyła się zbiórka Pocztów Sztandarowych.  Nastąpił przemarsz do Kościoła Parafialnego w Nowym Brzesku. W czasie Mszy Świętej  Władze Miasta i Gminy Nowe Brzesko, Członkowie organizacji lokalnych, Dyrektorzy Szkół , Nauczyciele, Przedstawiciele Samorządów Szkolnych,  Rodzice oraz Mieszkańcy Gminy i Miasta modlili się za Ojczyznę i za Tych, którzy oddali życie za wolność Polski i Polaków.

 Po zakończeniu Mszy Świętej odbył się przemarsz Pocztów Sztandarowych oraz Uczestników uroczystości pod  obelisk znajdujący się przy ulicy Krakowskiej. Delegaci składali przed Miejscem Pamięci Narodowej biało-czerwone kwiaty oraz zapalali znicze oddając hołd Wszystkim, którzy walczyli w obronie Ziemi Nowobrzeskiej i całej Ojczyzny. Został także odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Uroczystość zakończył pan Burmistrz dziękując Wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości.

[ Akademię z okazji Święta Niepodległości wraz z Uczniami przygotowali: Maria Pempuś, Jadwiga Wędel, Ewa Skóra, Małgorzata Toroń, Janusz Opyrchał, Piotr Płatek.

Nad Pocztem Sztandarowym opiekę sprawowali: p. Renata Musiał  i p. Patryk Bujakowski.

Mundury żołnierskie były wypożyczone przez p. Gizelę Poszwę z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego                                                                                    

Tekst zredagowany przez: J. Wędel, M. Pempuś