Już od początku września uczniowie Szkoły Podstawowej w Mniszowie poznają zasady ruchu drogowego, znaki oraz sygnały drogowe. Uczą się, jak bezpiecznie korzystać z dróg publicznych będąc pieszym, jak i rowerzystą. Nabywają również umiejętności niezbędnych podczas udzielania pierwszej pomocy.

29 września w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Korzystaj z dróg odpowiedzialnie”, w którym przypomnieli o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.  Szczególnie  jest to ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to odnotowuje się wzrost zdarzeń drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok, pochmurne i deszczowe dni sprawiają, że pieszy staje się niewidoczny dla innych uczestników drogi. Należy pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy odnosi bardzo poważne obrażenia a nie rzadko traci życie. Dlatego bardzo ważnym jest, aby jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego dbać o własne bezpieczeństwo na drodze, przestrzegając przy tym przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym, że stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych w terenie niezabudowanym zwiększa ich widoczność o ok. 150 metrów, przez co daję kierującemu możliwość odpowiedniej reakcji przez wyhamowanie pojazdu.

  W kolejnej części uczniowie pokazali też historię pewnego pawia, który dumnie kroczył po drodze nie zwracając uwagi na czerwone światło, co skończyło się dla niego tragicznie – stracił swój piękny ogon. Piosenki oraz wiersze prezentowane przez uczniów również przypominały o zasadach bezpiecznego poruszania się po jezdni.

Po przedstawieniu głos zabrał aspirant Paweł Burda z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, który poprowadził prelekcje dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy pięknie prezentowali się w kamizelkach odblaskowych. Przypomniał, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać, aby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Spotkanie z policjantem na pewno wzbogaciło i utrwaliło dotychczasową wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udowodniło, że nasi uczniowie już bardzo dużo  wiedzą na ten temat.

Apelujemy do wszystkich osób poruszających się na rowerach czy też pieszo, aby zadbali o to, by być widocznym na drodze. Posiadanie elementu odblaskowego w obszarze niezabudowanym po zmroku zwiększa naszą widoczność a tym samym zwiększa nasze bezpieczeństwo i być może ratuje nam życie. 

Irena Koral