W tym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do Małopolskiego Konkursu „ Odblaskowa Szkoła”. Jego celem jest wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, a tym samym zwiększenie ich bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Przystępując do konkursu nasi uczniowie dbają o bezpieczeństwo na drodze i promują noszenie odblasków. Biorąc udział w konkursie podejmujemy różne inicjatywy i działania promujące bezpieczeństwo i ograniczające zagrożenia w ruchu drogowym.

Jednym z naszych działań jest promowanie bezpieczeństwa i odblasków w środowisku lokalnym. W tej edycji konkursu duży nacisk kładziony jest  na promowanie odblasków wśród seniorów. Dla naszej szkoły nie jest to nowością. W poprzednich edycjach konkursu podejmowaliśmy już działania skierowane do seniorów. Dwukrotnie promowaliśmy odblaski w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gruszowie, odwiedziliśmy Koło Emerytów i Rencistów z Nowego Brzeska , byliśmy w  Dziennym Domu Senior Wigor w Proszowicach. Tym razem wyruszyliśmy jeszcze dalej.

6 października 2017 roku grupa naszych uczniów udała się do Dziennego Domu Senior Wigor  w Książnicach Małych, aby zaprezentować jego podopiecznym przedstawienie mówiące o bezpieczeństwie na drodze oraz” odblaskową” modę. Na miejscu zostaliśmy  bardzo ciepło powitani przez panią kierownik Agatę Kasperek oraz panie Annę Wendel i Małgorzatę Bakowską.

Na początku  głos zabrała pani dyrektor Renata Regnowska, która przybliżyła cel naszej wizyty oraz opowiedziała o naszych działaniach i sukcesach w konkursie “ Odblaskowa szkoła”( dwukrotnie pierwsze miejsce, raz drugie  i raz czwarte miejsce).  Następnie wystąpili uczniowie, którzy poprzez inscenizację  przekazali pensjonariuszom ośrodka  treści dotyczące bezpieczeństwa na drodze.  Głównym przesłaniem przedstawienia była konieczność noszenia odblasków i elementów odblaskowych zwiększających nasze bezpieczeństwo na drodze.

Seniorzy usłyszeli również kilkanaście haseł zachęcających do noszenia odblasków. Brzmiały one następująco: „Odblaskowi liderzy z Mniszowa przyjeżdżają i Seniorów z Książnic Małych odblaskami obdarzają”, „Ulicami i drogami idzie Senior z odblaskami”, „Bezpieczeństwu Seniora w wieczornej porze kamizelka i odblask pomoże”, „Seniorzy przykład innym dają, bo w kamizelkach odblaskowych po drodze się poruszają”, „Seniorzy z Książnic Małych odblaskowo się trzymają gdy na różaniec podążają”, „Senior nikomu nie robi łaski , chroniąc swe życie, nosi odblaski”, „Senior mądrość pokazuje, gdy z odblaskami spaceruje”, „Moja babcia i mój dziadek są mądrymi Seniorami, bo nocą chodzą z odblaskami”.

Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno- zimowym, kiedy to szybko zapadający zmrok , pochmurne i deszczowe dni sprawiają, że pieszy staje się niewidoczny dla innych uczestników ruchu drogowego

               

„Odblaskowa” moda , to kolejne działanie mające na celu promocję odblasków. Nasze szkolne  „modelki” lansowały  stroje przeznaczone na różne okazje, różne pory dnia i roku. Były to na przykład: strój szkolny, strój na jesienne dni , strój na niepogodę, , na rolki, na rower itp. W każdym stroju dominowały jaskrawe, mocne, neonowe kolory przesycone licznymi elementami odblaskowymi takimi jak: kamizelki, chustki, czapeczki z daszkiem, opaski, zawieszki, światełka.

Celem pokazu było uświadomienie widzom, jak ważne jest noszenie odblasków, dzięki którym jesteśmy  bardziej widoczni na drodze szczególnie nocą i w szare, jesienne dni.

Uczniowie przekazali także wszystkim pensjonariuszom odblaskowe zawieszki i ulotki zawierające podstawowe zasady zachowania  bezpieczeństwa na drodze.

 W Domu Senior Wigor  zostaliśmy bardzo miło i gościnnie przyjęci, za co serdecznie dziękujemy Pani Kierownik, całemu Personelowi i wszystkim Pensjonariuszom.

Dziękujemy również za wspaniałe, ręcznie robione storczyki, którymi udekorujemy naszą szkołę.

Mamy nadzieję, że nasze odblaskowe występy nie tylko uwrażliwiły Pensjonariuszy na tematykę bezpieczeństwa na drodze, ale również pozwoliły im miło spędzić czas w jesienne popołudnie przeplatane słońcem i  deszczem.

Dla uczniów była to też lekcja empatii , szacunku i integracji ze starszym pokoleniem.

Joanna Szlęk