W dniach 28-29 sierpień 2017 r. uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Gruszowie odbyli dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Niektórym z uczestników towarzyszyli członkowie rodzin. Miejscem noclegowym był piękny Kompleks Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny „ Marzenie” w Zakopanem.

   W drodze do Zakopanego zwiedziliśmy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp. , które poddano rewitalizacji. Pani przewodnik opowiedziała nam  ,że to właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji wielu filmów  np. „Lista Schindlera”, „Przedwiośnie”, „Sława i Chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Karol”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Syberiada”, „Wyprawa na Księżyc”, „Panie Dulskie”, Szpiedzy w Warszawie”.

      Pierwszego dnia , po rozpakowaniu się i posiłku pojechaliśmy pod Gubałówkę , czyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Na szczyt Gubałówki  dotarliśmy kolejką linowo-torową. Jedno jest pewne, widoki jakie zobaczyliśmy z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapominane. Dzień był bezchmurny , więc mogliśmy  podziwiać praktycznie całą panoramę Tatr Polskich i części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego.

       Wieczorem miło spędziliśmy czas przy muzyce.

Drugiego dnia wycieczki, po śniadaniu , pojechaliśmy do Doliny Chochołowskiej. Z Siwej Polany,kolejką  turystyczną „Rakoń” dojechaliśmy do Polany Huciska . Przejazd kolejką sprawił  uczestnikom ogromną frajdę.  Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną.,  zatrzymaliśmy się jeszcze  przy Wielkiej Krokwi  , oraz na Krupówkach.

      Od początku istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gruszowie ,uczestnicy zajęć brali udział w licznych wycieczkach jednodniowych . W ubiegłym roku po raz pierwszy odważyli się na wyjazd z noclegiem. Była to wyprawa w Bieszczady .Dla podopiecznych było to wspaniałe przeżycie , niektóre osoby po raz pierwszy spędziły noc poza domem. Postanowiliśmy więc zapoczątkować nową tradycję i  co roku organizować kilkudniowe wyjazdy. W przyszłym roku planujemy zwiedzić Wrocław.

Okazuje się ,że nawet na wózkach inwalidzkich można zdobywać szczyty górskie

                                                                                                                                                   Joanna Jeziorska