Dnia 04.04.2017r rozpoczął swoja działalność Ośrodek Wsparcia- Klub Samopomocy, którego celem jest integracja seniorów z młodzieżą. Zajęcia klubowe odbywają się w świetlicy wiejskiej w Gruszowie. Ośrodek posiada 15 miejsc dla seniorów i 10 miejsc dla młodzieży szkolnej. Udział w zajęciach zadeklarowało 30 osób.

 

Środki finansowe na działalność ośrodka zostały pozyskane z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Celem ośrodka jest tworzenie i wzmacnianie więzi międzypokoleniowej oraz fizyczne i psychiczne aktywizowanie ludzi starszych.

Ośrodek czynny jest 3 razy w tygodniu (wtorek, środa, piątek) w godzinach od 1530 - 1930. Dwóch opiekunów organizuje zajęcia i czuwa nad ich przebiegiem. Uczestnicy przygotowują sobie herbatę/kawę, są soki do picia i ciastka/owoce.

W związku ze zbliżającymi się świętami dzieci wspólnie z seniorami piekły  tosty, babeczki,  wielkanocne baranki. Z wielkim zaangażowaniem wspólnie wykonali przeróżne ozdoby wielkanocne. Współpraca między dziećmi a osobami dorosłymi wzbudza wiele emocji jest głośno i wesoło. Dzieci mają również możliwość odrobienia lekcji.

W najbliższym czasie planowana jest nauka młodzieży robienia na drutach i szydełku, przygotowywanie różnych potraw m.in. sałatki, ciasta, kanapki. Młodzież chciałaby nauczyć osoby starsze obsługi różnych urządzeń technicznych np. komputera oraz podstaw języka angielskiego i zachęcić osoby starsze do aktywności fizycznej.

W planie jest również zorganizowanie dwóch wycieczek; do teatru oraz do kina. Zaplanowane jest  również ognisko integracyjne. Seniorzy planują przygotować niespodziankę dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Powstanie takiego klubu wnosi dużo radości w ich życie i daje możliwość miłego spędzenia czasu wolnego.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Wesołego Alleluja.

Zachęcamy  do odwiedzenia nas w klubie.

 

Uczestnicy klubu.